W dniu 14 listopada 2024 r. młodzież klas strażackich i policyjnych z Zespołu Szkół w Kocku uczestniczyła w wyjeździe szkoleniowym do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
Pierwsza część zajęć odbyła się w Interaktywnym Centrum Edukacji Przeciwpożarowej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów klas mundurowych z zagrożeniami we współczesnym świecie. Centrum wyposażone jest w stanowiska dydaktyczne, na których odbyły się pokazy oraz omówione zostały zasady i sposoby zachowania się w sytuacji wystąpienia różnych zagrożeń. W tej części zajęć omówiono właściwe zgłaszanie zagrożeń na numer alarmowy 112. Szczególnie ważnym elementem szkolenia było omówienie potencjalnych zagrożeń mogących wystąpić w naszych mieszkaniach. Do takich należą sytuacje związane z wystąpieniem tlenku węgla, pożarami w kuchni, od urządzeń grzewczych oraz zasilanych energią elektryczną. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej.
Uczniowie uczestniczyli również w wyjątkowym spotkaniu z funkcjonariuszami Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Lublinie. Wydarzenie poprowadził dowódca jednostki, nadkomisarz Piotr Cholyk, który szczegółowo opowiedział o specyfice pracy w pododdziale, wymaganiach stawianych kandydatom do służby oraz charakterze codziennych obowiązków kontrterrorystów. Podczas spotkania z funkcjonariuszami młodzież miała okazję zobaczyć wiele elementów, które na co dzień towarzyszą mundurowym w ich trudnej i odpowiedzialnej pracy.
Uczniowie mieli możliwość obejrzeć specjalistyczny sprzęt, który jest niezbędny podczas działań kontrterrorystycznych. Wśród prezentowanego wyposażenia znalazły się m.in. kamizelki kuloodporne, hełmy, tarcze ochronne, broń oraz sprzęt do komunikacji. Podczas spotkania zaprezentowany został także robot do neutralizacji ładunków wybuchowych z bezpiecznej odległości. Tego rodzaju sprzęt mógł zostać zaprezentowany młodzieży jako jeden z przykładów zaawansowanej technologii.
Niewątpliwie dużą atrakcją był pokaz umiejętności psa bojowego o imieniu Benji, który podczas krótkiego pokazu wraz ze swoim opiekunem, zaprezentował swoją sprawność i posłuszeństwo. Młodzież mogła dowiedzieć się, jak psy bojowe są szkolone, jakie mają zadania, oraz jak ważna jest ich współpraca z przewodnikami.
W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość zadać własne pytania dotyczące specyfiki pracy, ścieżki kariery w policji, a także praktycznych aspektów codziennej pracy antyterrorystów. Zajęcia zakończyły się wspólnym zdjęciem.
Dziękujemy funkcjonariuszom za cenną lekcję i inspirujące spotkanie.
Cały wyjazd zakończył się seansem w kinie