Branżowa Szkoła I stopnia (nauka trwa 3 lata)
Zawody:
- monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
- mechanik pojazdów samochodowych
- pracownik obsługi hotelowej
- cukiernik
- piekarz
- krawiec
- fryzjer
- rolnik
- sprzedawca
- kucharz
- rybak śródlądowy
- dekarz
- stolarz
- elektryk
- tapicer
- kelner
- elektromechanik
- monter sieci i instalacji sanitarnych
Co to jest branżowa szkoła I stopnia?
Celem nauki w 3-letniej branżowej szkole I stopnia jest uzyskanie przez ucznia/młodocianego pracownika umiejętności praktycznych i wiedzy teoretycznej niezbędnych do odpowiedzialnego wykonywania zawodu zarówno w charakterze pracownika, jak też w ramach samodzielnej działalności gospodarczej. Po ukończeniu branżowej szkoły I stopnia i zdaniu egzaminu z jednej kwalifikacji absolwent otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, a także uzyska wykształcenie zasadnicze branżowe. Absolwenci branżowej szkoły I stopnia w celu uzyskania dyplomu technika będą mogli kontynuować naukę w dwuletniej branżowej szkole II stopnia. Absolwent branżowej szkoły II stopnia uzyska wykształcenie średnie branżowe i będzie mógł przystąpić do matury. Absolwenci branżowej szkoły I stopnia, którzy nie zdecydują się na naukę w branżowej szkole II stopnia, będą mogli podjąć pracę zawodową.
Nauka w branżowej szkole I stopnia składa się z trzech integralnych, równolegle realizowanych części:
- kształcenie ogólne odbywa się w szkole,
- kształcenie zawodowe teoretyczne, odbywa się głównie w Centrum Kształcenia Zawodowego w Trawnikach lub innej wskazanej placówce,
- kształcenie zawodowe praktyczne tj. praktyczna nauka zawodu odbywa się u pracodawcy, który powinien posiadać do tego odpowiednie kwalifikacje.
Dokształcanie zawodowe młodocianych pracowników poza szkołą – KURSY
Na teoretyczne dokształcanie zawodowe w swoim zawodzie uczeń oddelegowany jest przez szkołę do CKZ w Trawnikach lub w inne miejsce, które ten ośrodek wskaże. Kurs dokształceniowy finansowany jest przez szkołę, natomiast koszty dojazdu, wyżywienia i zakwaterowania w internacie pokrywa uczestnik kursu z własnych środków pieniężnych. Uczeń uczestniczy w takim kursie trzykrotnie: w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie. Kurs trwa 4 tygodnie po 34 godziny tygodniowo. Na zajęciach w ośrodku kursowym otrzymuje się oceny, sprawdzana jest obecność, oceniane jest zachowanie. Informacja o postępach kursanta dostarczana jest do szkoły, uwzględniana podczas klasyfikacji i wpływa na promocję do następnej klasy lub ukończenie szkoły.
Naukę w branżowej szkoła I stopnia może podjąć młodociany, który:
- ukończył ośmioletnią szkołę podstawową;
- przedstawił zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań zdrowotnych do kształcenia w wybranym zawodzie.
Nauka zawodu trwa 36 miesięcy
Podstawowym aktem prawnym regulującym sprawy zatrudniania pracowników młodocianych jest ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy, a szczególnie Dział IX w całości poświęcony kwestiom młodocianych pracowników.
Zobacz http://www.kodekspracy.pl/Młodociany pracownik zatrudniony w celu przygotowania zawodowego posiada wszystkie prawa wynikające z Kodeksu Pracy, w tym prawo do:
- wynagrodzenia,
- ubezpieczenia społecznego,
- urlopu,
- bezpłatnej opieki lekarskiej,
- wyposażenia w odzież roboczą oraz ochronną.
Wysokość miesięcznego wynagrodzenia ucznia jest zróżnicowana i w zależności od roku nauki wynosi:
- I rok nauki nie mniej niż 8%
- II rok nauki nie mniej niż 9%
- III rok nauki nie mniej niż 10%
przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale (ogłaszanego przez GUS).
Obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku.
Nauka zawodu (zatrudnienie młodocianego pracownika) następuje przez podpisanie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Umowę taką, jeśli pracodawca jest zrzeszonym rzemieślnikiem, sporządza Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości lub w innym przypadku sam pracodawca. Uczeń zobowiązany jest dostarczyć tę umowę do sekretariatu szkoły w terminie najpóźniej do 15 września.Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego powinna określać w szczególności:
- rodzaj przygotowania zawodowego (nauka zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy),
- czas trwania i miejsce odbywania przygotowania zawodowego,
- sposób dokształcania teoretycznego,
- wysokość wynagrodzenia.
Czas pracy młodocianego
Czas pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę.
Czas pracy młodocianego w wieku powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę.
Do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy.
Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca jest obowiązany wprowadzić przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut, wliczaną do czasu pracy.Urlop wypoczynkowy
Młodociany uzyskuje z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych. Po roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Jednakże w roku kalendarzowym, w którym kończy on 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat.
Młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych. Młodocianemu, który nie nabył prawa do urlopu, pracodawca może/ale nie musi, na jego wniosek, udzielić zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnych.