Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę
Spotkanie z policjantką
Odpowiedzialność prawna nieletnich jako sprawców czynów karalnych, przejawy demoralizacji, stalking - to niektóre z tematów poruszonych podczas pogadanki profilaktycznej, którą przeprowadziła w klasach pierwszych funkcjonariuszka Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie – młodszy aspirant Jagoda Maj.
Podczas spotkania funkcjonariuszka przekazała podstawowe informacje dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich oraz przejawów demoralizacji. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi pojęciami: nieletni, małoletni, czyn karalny czy też demoralizacja oraz dowiedzieli się, jakie są konsekwencje prawne popełnienia takich czynów i jakimi środkami oddziaływania wychowawczego dysponuje Sąd Rodzinny i Nieletnich.
W związku z pojawiającym się coraz częściej na terenie całego kraju problemem stalkingu, policjantka przybliżyła tę tematykę oraz uświadomiła uczniów, że nękanie rówieśników, podszywanie się pod inną osobę, czy też obraźliwe komentowanie wpisów, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć, filmów niesie za sobą poważne konsekwencje.
Funkcjonariuszka omówiła także konsekwencje prawne wynikające z kontaktu z substancjami psychoaktywnymi, w tym także kary za ich posiadanie, udostępnianie czy też handel.
Mamy nadzieję, że przeprowadzona pogadanka przyczyni się to do świadomego i odpowiedzialnego postępowania naszej młodzieży.
Integracji ciąg dalszy...
W dniu dzisiejszym uczniowie klas pierwszych liceum ogólnokształcącego i branżowej szkoły I stopnia uczestniczyli w zajęciach integracyjnych zorganizowanych we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Lubartowie. Spotkania te wpisały się już w tradycję naszej szkoły, która dba o dobre samopoczucie i bezpieczeństwo uczniów w nowej szkole. Podczas zajęć odbywały się ćwiczenia w grupach, zabawy i gry na forum całej klasy, których celem było budowanie atmosfery współpracy w zespole, stworzenie klimatu wzajemnego zaufania, akceptacji i wsparcia.
Wspólnie spędzony czas podczas zajęć na pewno wpłynie na przyjazną atmosferę i dobre samopoczucie uczniów w klasie i szkole.
Wyjazd klas mundurowych do Lublina
W dniu 14 listopada 2024 r. młodzież klas strażackich i policyjnych z Zespołu Szkół w Kocku uczestniczyła w wyjeździe szkoleniowym do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
Pierwsza część zajęć odbyła się w Interaktywnym Centrum Edukacji Przeciwpożarowej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów klas mundurowych z zagrożeniami we współczesnym świecie. Centrum wyposażone jest w stanowiska dydaktyczne, na których odbyły się pokazy oraz omówione zostały zasady i sposoby zachowania się w sytuacji wystąpienia różnych zagrożeń. W tej części zajęć omówiono właściwe zgłaszanie zagrożeń na numer alarmowy 112. Szczególnie ważnym elementem szkolenia było omówienie potencjalnych zagrożeń mogących wystąpić w naszych mieszkaniach. Do takich należą sytuacje związane z wystąpieniem tlenku węgla, pożarami w kuchni, od urządzeń grzewczych oraz zasilanych energią elektryczną. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej.
Uczniowie uczestniczyli również w wyjątkowym spotkaniu z funkcjonariuszami Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Lublinie. Wydarzenie poprowadził dowódca jednostki, nadkomisarz Piotr Cholyk, który szczegółowo opowiedział o specyfice pracy w pododdziale, wymaganiach stawianych kandydatom do służby oraz charakterze codziennych obowiązków kontrterrorystów. Podczas spotkania z funkcjonariuszami młodzież miała okazję zobaczyć wiele elementów, które na co dzień towarzyszą mundurowym w ich trudnej i odpowiedzialnej pracy.
Uczniowie mieli możliwość obejrzeć specjalistyczny sprzęt, który jest niezbędny podczas działań kontrterrorystycznych. Wśród prezentowanego wyposażenia znalazły się m.in. kamizelki kuloodporne, hełmy, tarcze ochronne, broń oraz sprzęt do komunikacji. Podczas spotkania zaprezentowany został także robot do neutralizacji ładunków wybuchowych z bezpiecznej odległości. Tego rodzaju sprzęt mógł zostać zaprezentowany młodzieży jako jeden z przykładów zaawansowanej technologii.
Niewątpliwie dużą atrakcją był pokaz umiejętności psa bojowego o imieniu Benji, który podczas krótkiego pokazu wraz ze swoim opiekunem, zaprezentował swoją sprawność i posłuszeństwo. Młodzież mogła dowiedzieć się, jak psy bojowe są szkolone, jakie mają zadania, oraz jak ważna jest ich współpraca z przewodnikami.
W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość zadać własne pytania dotyczące specyfiki pracy, ścieżki kariery w policji, a także praktycznych aspektów codziennej pracy antyterrorystów. Zajęcia zakończyły się wspólnym zdjęciem.
Dziękujemy funkcjonariuszom za cenną lekcję i inspirujące spotkanie.
Cały wyjazd zakończył się seansem w kinie
27
Spotkanie z WOT
Dziś uczniowie najstarszych klas: 4a LO i 3 BS uczestniczyli w spotkaniu z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze zaprezentowali specyfikę służby w oddziałach terytorialnych oraz poinformowali młodzież o możliwych ścieżkach kariery, zachęcając jednocześnie do wstąpienia w szeregi wojska.
Wyjście na cmentarz
Czas między Zaduszkami a Narodowym Świętem Odzyskania Niepodległości jest dobrą okazją do chwili refleksji i zadumy nad historią narodu i państwa polskiego. Uczniowie klasy II a LO razem z nauczycielem historii panem Jackiem Pożarowszczykiem odwiedzili groby Bohaterów naszej Małej Ojczyzny na cmentarzu parafialnym i wojennym. Zapalili znicze i odmówili modlitwę na grobach: żołnierzy SGO Polesie i gen. Franciszka Kleeberga, Marcina Stępnia patrona naszej Szkoły, podporucznika Mariana Czesława Wróblewskiego zamordowanego w Katyniu, powstańców styczniowych poległych w bitwie stoczonej na ulicach Kocka 25 grudnia 1863 r. i zbiorowej mogile zamordowanych prze Niemców w 1942 r. mieszkańców Talczyna. Pamiętajmy o Nich, ponieważ ich walka i ofiara nie poszły na marne. Dzięki Nim, żyjemy w wolnym i niepodległym kraju.
Cześć ich Pamięci.
Święto szkoły
W czwartek 7 listopada 2024r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody zostały połączone ze świętem szkoły i ślubowaniem klas pierwszych. To ważny moment w życiu wszystkich uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczęli w naszej szkole kolejny etap kształcenia. Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście. Święto Szkoły obchodzone jest w związku z rocznicą nadania imienia Marcina Stępnia Liceum Ogólnokształcącemu w Kocku.
Pani Dyrektor Ewa Guz w swoim wystąpieniu skierowała wiele serdecznych słów do uczniów klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego i Branżowej Szkoły Pierwszego Stopnia. Uczniowie rozpoczynający naukę w Zespole Szkół w Kocku usłyszeli też życzenia oraz miłe słowa od gości przybyłych na uroczystość. Młodzież z klas pierwszych złożyła uroczyste ślubowanie, a następnie otrzymała pamiątkowe dyplomy i upominki od zaproszonych gości oraz kolegów i koleżanek z samorządu uczniowskiego. Po uroczystym ślubowaniu odbyła się część artystyczna. W atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku wprowadzili zgromadzonych uczniowie klas pierwszej, drugiej i czwartej liceum, którzy zaprezentowali montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem pani Eweliny Sobolewskiej i pani Moniki Szpyry. Artyści zebrali zasłużone brawa i gratulacje od publiczności.
38
Stypendium Prezesa Rady Ministrów
W dniu 5 listopada 2024. w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów. W województwie lubelskim nagrodzonych zostało 229 uczniów. Wśród nich była uczennica klasy 2a - Wioleta Szpyra.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Powiatowy konkurs
W dniu 30.10.2024 w Sali Widowiskowej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastyczno-Fotograficznego "Pokażę Ci gdzie Mieszkam 2024".
Nagrody oraz wyróżnienia uroczyście wręczyli: Jolanta Tomasiewicz - Dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie, Aleksandra Kociszewska - Kierownik Wydziału Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego w Lubartowie, Ryszard Wójcik - Członek Zarządu Powiatu w Lubartowie, Krzysztof Świć - Radny Rady Powiatu Lubartowskiego.
Z naszej szkoły w konkursie brało udział kilkoro uczniów z klasy 2a LO. Wyróżniona została praca Joanny Nakoniecznej.
Gratulujemy!
Ostatnie pożegnanie
Wyjście na cmentarz
Dnia 21.10.2024 r. uczniowie klasy Ia LO pod opieką wychowawczyni odwiedzili miejsce spoczynku patrona naszej szkoły - Marcina Stępnia. Młodzież posprzątała, pomodliła się i zapaliła znicze na grobie. Spacer alejkami cmentarza parafialnego był dla uczniów głębokim przeżyciem, wprowadził w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już niestety z nami nie ma. Niewątpliwie takie wyjście na miejsce pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego.
Strzelnica
W dniu 18 października 2024 r. uczniowie klas pierwszych w ramach przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa, sprawdzali swoje umiejętności strzeleckie biorąc udział w zajęciach "Programu Upowszechniania Strzelectwa na lata 2023 – 2025” we współpracy z AZS. Na strzelnicy wirtualnej uczniowie mieli możliwość strzelania z broni długiej i krótkiej, zarówno do tarcz na różnych odległościach (strzelanie statyczne), jak i do celów ruchomych (strzelanie dynamiczne). Zajęcia bardzo podobały się uczestnikom. Gratulujemy strzelcom, którzy uzyskali najlepsze wyniki.
8
Spotkanie maturzystów
W środę 16 października w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim miała miejsce III Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów. W tym wydarzeniu wraz z Ks. Adamem wzięła również udział grupa młodzieży maturalnej z naszej szkoły. W programie spotkania młodzież mogła wysłuchać konferencji znanego w świecie wirtualnym ks. Rafała Główczyńskiego (na Tik Toku występuje jako Ksiądz z osiedla). Nie zabrakło też możliwości do osobistej modlitwy czy spowiedzi podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Ostatnim punktem programu była Msza święta sprawowana przez Ks. Biskupa Kazimierza Gurdę. Przed rozesłaniem przedstawiciele młodzieży zawierzyli Matce Bożej, wszystkich tegorocznych maturzystów prosząc o światło Ducha Świętego na czas egzaminów maturalnych oraz podejmowania decyzji o swojej przyszłości. Podczas całego spotkania towarzyszyły też relikwie błogosławionego Carla Acutisa - patrona młodzieży.
Dzien Edukacji Narodowej
W dniu 11 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Samorząd Uczniowski wręczając kwiaty w imieniu całej społeczności szkolnej podziekował za codzienny trud i zaangażowanie nauczycieli, wychowawców i pracowników obsługi.
Swoją wdzięczność wyraziła także Rada Rodziców, kierując w stronę nauczycieli serdeczne życzenia i przygotowując pyszny poczęstunek.
2
Olimpiada wiedzy o zdrowiu psychicznym
W minionym tygodniu odbył się etap szkolny XI Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym. Tegoroczna edycja Olimpiady odbywa się pod hasłem: „Życie zaangażowane”. Celem olimpiady jest poszerzenie wiedzy oraz wzrost świadomości młodzieży w zakresie szeroko rozumianego zdrowia psychicznego. W etapie szkolnym wzięło udział 10 uczniów, spośród których wyłoniono troje z najwyższą liczbą punktów.
Do kolejnego etapu zakwalifikowali się:
1. Jacek Mitura z klasy IV a LO
2. Julia Niedziela z klasy II a LO
3. Bartosz Ściseł z klasy I a LO.
Gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie powiatowym!
Biegi uliczne
W sobotę 5 października odbyły się w Kocku XXX Ogólnopolskie Biegi pamięci gen. Franciszka Kleeberga. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy 2a LO oraz sześciu uczniów z klas pierwszych. Oto ostateczna klasyfikacja:
Dawid Pytlik - 1. miejsce
Wioleta Szpyra - 4. miejsce
Igor Latek - 5. miejsce
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
19
Wycieczka do Warszawy
W dniu 3 października na zaproszenie Pana Sławomira Skwarka- posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Sejmu RP. W trakcie wizyty nasi podopieczni wysłuchali wykładu na temat historii polskiego parlamentaryzmu oraz poznali jego dzieje współczesne. Pan poseł oraz Pani przewodnik w niezwykle ciekawy sposób opowiedzieli nam o pracy posła oraz oprowadzili po gmachu Sejmu. Uczniowie mieli okazję zasiąść w ławach Sali Posiedzeń, a także odwiedzili Hall Główny, na którym znajdują się tablice upamiętniające posłów II Rzeczpospolitej poległych w czasie II wojny światowej oraz ofiary Katastrofy Smoleńskej.
Kolejnym punktem wycieczki bylo Muzeum Powstania Warszawskiego.
Organizatorem wyjazdu był Pan Jacek Pożarowszczyk wraz z Panem Sławomirem Skwarkiem, który mimo wielu obowiązków znalazł czas na spotkanie z młodzieżą. Z niezwykłą serdecznością opowiadał o swojej pracy, a także udzielal odpowiedzi na pytania uczniów. Pan Poseł skierował w stronę uczniów słowa uznania, chwaląc ich wiedzę, dociekliwość i zaangażowanie. Bardzo dziękujemy za serdeczne przyjęcie w murach gmachu przy ulicy Wiejskiej oraz wspaniałą lekcję historii i parlamentaryzmu .
17
Dzień Chłopaka
- 18
Spotkanie po latach
W dniu 27 września 2024r. naszą szkołę odwiedziła grupa absolwentów. Spotkanie klasowe po latach to wyjątkowa okazja do ponownego spotkania się z kolegami i koleżankami ze szkoły. To czas, który pozwala na podzielenie się wspomnieniami, życiowymi sukcesami i przede wszystkim na ponowne nawiązanie relacji z dawno niewidzianymi przyjaciółmi. Niezależnie od tego, czy minęło 20, 30 czy nawet 40 lat od ukończenia szkoły, takie spotkanie może być niezapomniane.
26
Ogłoszenie
Archiwum Aktualności